Οι αθλητές που θα αγωνιστούν στο Τόκυο #Olympics2021 #TokyoOlympics2020

Γνώρισε τους αθλητές που θα ταξιδέψουν στο Τόκυο
Ηδη έχουν κλείσει θέση στο Τόκιο 82 αθλητές και αθλήτριες και μένει να δούμε αν θα προκριθεί και η εθνική ομάδα μπάσκετ που βρίσκεται στα ημιτελικά (αγωνίζεται στις 02:35 τα ξημερώματα της Κυριακής με την Τουρκία) του προολυμπιακού τουρνουά του Καναδά (στο Τόκιο θα πάει ο νικητής του τουρνουά).
Αν τα καταφέρει η εθνική ομάδα, τότε οι «82» των Ολυμπιακών Αγώνων θα γίνουν 94. Οι 82 που θα πάνε στο Τόκιο έχουν «κλειδώσει» και αλλαγές αν υπάρξουν τις επόμενες ημέρες, θα γίνουν στα ομαδικά (πόλο ανδρών για την Ελλάδα) καθώς μπορεί να γίνει μία αντικατάσταση την τελευταία στιγμή λόγω τραυματισμού ή κορωνοϊού. 
Γι’ αυτό και θα πάνε 13 στο Τόκιο με την εθνική πόλο, αλλά οι 12 θα δηλωθούν στην ομάδα.
Οι «82» για το Τόκιο
Οι 82 αθλητές που θα αγωνιστούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες (23 Ιουλίου – 8 Αυγούστου) είναι οι εξής:

Αναλυτικά:
1. Ευαγγελία Ψάρρα τοξοβολία
2. Παπάζογλου Ευαγγελία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό ντουέτο
3. Πλατανιώτη Ευαγγελία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό ντουέτο
4. Αλζιγκούζη Μαρία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό
5. Βασιλοπούλου Γεωργία καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό
6. Γιαλαμά Κρυσταλένια καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό
7. Καραμέσιου Πηνελόπη καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό
8. Μισίκεβιτς Αντριάνα καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό
9. Φραγκάκη Ελένη καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό
10. Δανάη Καριωρη Καλλιτεχνική κολύμβηση ομαδικό
11. Κατερίνα Στεφανίδη (Στίβος επί κοντώ)
12. Νικόλ Κυριακοπούλου (Στίβος επί κοντώ)
13. Πολακ Ελεν Κλαούντια (Στίβος επί κοντώ)
14. Βούλα Παπαχρήστου (Στίβος άλμα τριπλούν)
15. Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Στίβος 20 χλμ βάδην)
16. Παναγιώτα Τσινοπούλου Στίβος 20χλ. βάδην
17. Κυριακή Φιλτισάκου Στίβος 20χλμ. βάδην
18. Ραφαηλία Σπανουδάκη Στίβος 100μ, 200μ.
19. Ελισάβετ Πεσιρίδου Στίβος 100μ εμπόδια
20. Ειρήνη Βασιλείου Στίβος 400μ
21. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Στίβος Δισκοβολία
22. Σταματία Σκαρβέλη Στίβος Σφυροβολία
23. Μίλτος Τεντόγλου (Στίβος άλμα εις μήκος)
24. Κωνσταντίνος Δουβαλίδης Στίβος 110μ εμπόδια
25. Κώστας Φιλιππίδης Στίβος Αλμα Επί κοντώ
26. Εμμανουήλ Καραλής Στίβος Αλμα Επί κοντώ
27. Μιχαήλ Αναστασάκης Στίβος Σφυροβολία
28. Χρήστος Φραντζεσκάκης Στίβος Σφυροβολία
29. Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (50 χλμ. Βάδην)
30. Ορεινή ποδηλασία εθνική ομάδα Cross -Country
31. Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ποδηλασία δρόμου Road Race
32. Xρήστος Βολικάκης ποδηλασία πίστας omnium
33. Θεοδώρα Γκουντούρα (Ξιφασκία Σπάθη ατομικό)
34. Ελευθέριος Πετρούνιας (κρίκοι, ενόργανη γυμναστική)
35. Αλέξιος Ντανατσίδης (Τζούντο -81κ.)
36. Ελισάβετ Τελτσίδου (τζούντο -70κ.)
37. Αλκης Κυνηγάκης μαραθώνιος κολύμβησης 10χλμ.
38. Μαρία Κυρίδου (Κωπηλασία W2-Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο)
39. Χριστίνα Μπούρμπου (Κωπηλασία W2-Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο)
40. Στέφανος Ντούσκος (Κωπηλασία 1χ Μονό σκιφ)
41. Αννέτα Κυρίδου Κωπηλασία στο σκιφ των γυναικών
42. Αιμιλία Τσουλφά (Ιστιοπλοΐα 470)
43. Αριάδνη Σπανάκη (Ιστιοπλοΐα 470)
44. Αικατερίνη Δίβαρη (Ιστιοπλοΐα RS:Χ)
45. Βασιλεία Καραχάλιου (Ιστιοπλοΐα Laser Radial)
46. Bύρων Κοκκαλάνης (Ιστιοπλοΐα (RS:Χ)
47. Παναγιώτης Μάντης (Ιστιοπλοΐα 470)
48. Παύλος Καγιαλής (Ιστιοπλοΐα 470)
49. Ιωάννης Μιτάκης (Ιστιοπλοΐα Finn)
50. Αννα Κορακάκη (Σκοποβολή 10μ. Αεροβόλο πιστόλι)
51. Νίκος Μαυρομάτης (σκοποβολή Skeet)
52. Απόστολος Χρήστου (Κολύμβηση 100μ Υπτιο, 100μ)
53. Κριστιάν Γκολομέεβ (Κολύμβηση 50μ ελεύθερο/4Χ100 ελεύθερο, 4Χ100 μεικτή)
54. Ανδρέας Βαζαίος (Κολύμβηση 200μ μεικτή ατομική)
55. Μελαδίνης Οδυσσέας κολύμβηση 4Χ100 ελεύθερο
56. Απόστολος Παπαστάμος (Κολύμβηση 200μ μεικτή ατομική/400μ μεικτή ατομική)
57. Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης (Κολύμβηση 800μ ελεύθερο)
58. Δημήτρης Μάρκος (Κολύμβηση 800μ ελεύθερο)
59. Αννα Ντουντουνάκη (Κολύμβηση 100μ πεταλούδα, 4Χ100 mixed)
60. Κωνσταντίνος Μερετσόλιας κολύμβηση 4Χ100 μεικτή, 4Χ100 mixed
61. Θεοδώρα Δράκου κολύμβηση 4Χ100 mixed
62. Eυάγγελος Μακρυγιάννης κολύμβηση 4Χ100 μεικτή
63. Στέφανος Τσιτσιπάς αντισφαίριση απλό/μεικτό διπλό
64. Μαρία Σάκκαρη αντισφαίριση απλό/μεικτό διπλό
65. Φανή Τζέλη (ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ 57κ.)
66. Παναγιώτης Γκιώνης (επιτραπέζια αντισφαίριση απλό)
67. Θόδωρος Ιακωβίδης Αρση Βαρών -96κ
68. Στυλιανός Αργυρόπουλος Υδατοσφαίριση Ανδρών
69. Αγγελος Βλαχόπουλος Υδατοσφαίριση Ανδρών
70. Κώστας Γαλανίδης Υδατοσφαίριση Ανδρών
71. Κωνσταντίνος Γενηδούνιας Υδατοσφαίριση Ανδρών
72. Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης Υδατοσφαίριση Ανδρών
73. Γιώργος Δερβίσης Υδατοσφαίριση Ανδρών
74. Εμμανουήλ Ζερδεβάς Υδατοσφαίριση Ανδρών
75. Μάριος Καπότσης Υδατοσφαίριση Ανδρών
76. Χριστόδουλος Κολόμβος Υδατοσφαίριση Ανδρών
77. Κωνσταντίνος Μουρίκης Υδατοσφαίριση Ανδρών
78. Αλέξανδρος Παπαναστασίου Υδατοσφαίριση Ανδρών
79. Δημήτρης Σκουμπάκης Υδατοσφαίριση Ανδρών
80. Ιωάννης Φουντούλης Υδατοσφαίριση Ανδρών
81. Μαρία Πρεβολαράκη (Πάλη 53κ.)
82. Γιώργος Πιλίδης (Πάλη 65κ.) 

Related Posts