Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ►

Τάε Κβον Ντο: Τεληκωστόγλου ασημένιο στο Γκραν Πρι Παρισιού🥈

Ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο γκραν πρι του Παρισιού και έκανε σημαντικό βήμα για απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της γαλλικής πρωτεύουσας.
Στο Παρίσι, την πόλη που σε ένα χρόνο θα φιλοξενήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου έγραψε ιστορία για το ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό.

Έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που έφτασε σε τελικό Γκραν Πρι, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη, ο οποίος νωρίτερα φέτος ήταν 3ος στο γκραν Πρι της Ρώμης.

Ο Τεληκωστόγλου, όπως και το 2019 στο Παγκόσμιο του Μάντσεστερ, έτσι και τώρα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, στην κατηγορία των -80κ., που θα του δώσει 36 επιπλέον βαθμούς στην ολυμπιακή κατάταξη.

Πριν από το Γκραν Πρι της γαλλικής πρωτεύουσας, ο Έλληνας πρωταθλητής, μέλος της προολυμπιακής ομάδας που έχει συσταθεί από την ΕΛΟΤ, βρισκόταν στην 12η θέση της ολυμπιακής κατάταξης και στην 7η της παγκόσμιας.