trick or treat
Εκατομμύρια άνθρωποι στην Αμερική, στην Ευρώπη και στην Ασία γιορτάζουν και φέτος το Χαλογουίν.Στις 31 Οκτωβρίου μικροί και μεγάλοι βγαίνουν στους δρόμους με μάσκες φαντασμάτων και τεράτων και προσπαθούν να τρομάξουν τους περαστικούς.
Οι μικρότεροι χτυπούν τις πόρτες των σπιτιών και ζητούν γλυκά, καραμέλες και ζαχαρωτά.
Ο νοικοκύρης πρέπει να προσφέρει ό τι έχει για να αναπαυθεί η ψυχή των περιπλανώμενων νεκρών και να επιστρέψουν στον Παράδεισο.
Σήμα κατατεθέν του Χαλογουίν είναι οι σκελετοί και οι μεγάλες φωτισμένες κολοκύθες.
Το έθιμο της κολοκύθας έχει ρίζες από παλιούς Ιρλανδικούς μύθους σύμφωνα με τους οποίους ένας τεμπέλης αλλά πανέξυπνος αγρότης (Τζακ) που κατάφερε να ξεγελάσει και να παγιδεύσει τον Διάβολο με έναν σταυρό. Ο Τζακ αρνήθηκε να απελευθερώσει τον Διάβολο μέχρι να καταλήξουν σε κάποια συμφωνία. Ο Τζακ δέχτηκε να τον απελευθερώσει με την προυπόθεση ότι όταν πεθάνει, ο Διάβολος να μην τον αφήσει να μπει στην Κόλαση. Πεθαίνοντας λοιπόν ο Τζακ ,η συμφωνία τηρήθηκε και έτσι δεν μπορούσε να πάει στην κόλαση. Από τότε, ο Τζακ φτιάχνει αυτά τα φανάρια από κολοκύθα, βάζει ένα κερί μέσα τους και περιπλανιέται σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης για να βρει ένα μέρος να αναπαυθεί.
2 Σχόλια
δεν εχει και αλλους μυθους
ΑπάντησηΔιαγραφήΧαχαχα
ΑπάντησηΔιαγραφή