Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ►

Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΑμεΑ: Χρυσοί Γκαβέλας και Στεφανουδάκης

#ParaAthletics #PARIS23 #Paralympics
Ένα ακόμα μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή του ο εκπληκτικός Νάσος Γκαβέλας, κατακτώντας την 1η θέση στον τελικό των 100μ. της κατηγορίας Τ11 μαζί με τον συνοδό του, Δημήτρη Χρυσάφη.

Ο 23χρονος σπρίντερ, αθλητής του Νέστορα Κολοβού, ήταν εντυπωσιακός στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ. Αν και χρεώθηκε αρχικά άκυρη εκκίνηση, στη συνέχεια τερμάτισε 1ος και ήταν ο μόνος που κατέβηκε από τα 11” στην κούρσα, με χρόνο 10.93.
Δεύτερος ήταν ο Ανανίας Σικόγκο από τη Ναμίμπια (11.11) και τρίτος ο Γάλλος Τιμοτέ Αντόλφ με 11.12, που αποτελεί την καλύτερη φετινή του επίδοση.
Ο Γκαβέλας, που ήταν χρυσός Παραολυμπιονίκης στην προηγούμενη διοργάνωση, με την επίδοσή του αυτή και το χρυσό που κατέκτησε, εξασφάλισε τη συμμετοχή του στην επόμενη Παραολυμπιάδα, όπου και θα υπερασπιστεί τον τίτλο του.
«Χρυσός» και ο Μανώλης Στεφανουδάκης στο ακόντιο!
Ο Μανώλης Στεφανουδάκης χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο (και τρίτο συνολικά) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ, που διεξάγεται στο Παρίσι.

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης κατέκτησε την 1η θέση στον ακοντισμό F54, με βολή στα 29.17μ. στην τελευταία του προσπάθεια, βελτίωσε τη φετινή του επίδοση και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Οι βολές του Στεφανουδάκη κατά σειρά ήταν 25.46μ., 28.61μ., 28.62μ., 28.80μ., 28.70μ., 29.17μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβάκος Λάντισλαβ Κούτσραν με 28.94μ. και το χάλκινο ο Ινδός Αμπιτσέκ Τσαμολί με 24.16μ.

Παράλληλα, ο Στεφανουδάκης έγινε ο 5ος Έλληνας αθλητής που εξασφάλισε το εισιτήριό του για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.