Τι προσβάλλει τους ανθρώπους με αναπηρία ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ►

Πρωθυπουργοί της Ελλάδας 1822-2022

Κατάλογος Πρωθυπουργών της Ελλάδας
Προσωρινή Διοίκησις της Ελλάδος
Πρόεδροι του Εκτελεστικού - Πρόεδροι της Διοικητικής Επιτροπής της Ελλάδος:

Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος, (13 Ιανουαρίου 1822 – 10 Μαΐου 1823)
Αθανάσιος Κανακάρης, (1822)
Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης, (1823 - Αναπληρωτής του προηγούμενου)
Γεώργιος Κουντουριώτης, (1823 – 1826)
Ανδρέας Ζαΐμης, (1826 – 1827 - Πρόεδρος της Διοικητικής Επιτροπής της Ελλάδος)
Ελληνική Πολιτεία (Κράτος κατ΄ εντολή)
Ιωάννης Καποδίστριας, (1827 – 9 Οκτωβρίου 1831 - Κατέχοντας το αξίωμα του Κυβερνήτη ήταν ταυτόχρονα αρχηγός του κράτους και πρόεδρος του υπουργικού συμβουλίου)
Αυγουστίνος Καποδίστριας - Θεόδωρος Κολοκοτρώνης - Ιωάννης Κωλέττης, (9 Οκτωβρίου 1831 – 6 Φεβρουαρίου 1833 - Tριμελής επιτροπή. Ανέλαβαν την προσωρινή διοίκηση στην θέση του Κυβερνήτη, μεταξύ της δολοφονίας του Καποδίστρια και της έλευσης του Όθωνα.)
Βασίλειον της Ελλάδος. Απόλυτη μοναρχία. Επίσημο ανεξάρτητο κράτος
Πρόεδροι του υπουργικού συμβουλίου
Σπυρίδων Τρικούπης,
(25 Ιανουαρίου 1833 – 3 Απριλίου 1833 - Κυβέρνηση Σπυρίδωνα Τρικούπη 1833)
Σπυρίδων Τρικούπης, (3 Απριλίου 1833 – 12 Οκτωβρίου 1833 - Κυβέρνηση Σπ. Τρικούπη (3 Απριλίου 1833)
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος, (12 Οκτωβρίου 1833 – 31 Μαΐου 1834) Ιωάννης Κωλέττης, (12 Ιουνίου 1834 – 20 Μαΐου 1835 - Γαλλικό Κόμμα, Κυβέρνηση Ιωάννη Κωλέττη 1834)
Αρχιγραμματείς της Επικράτειας
Κόμης Ιωσήφ Λουδοβίκος Άρμανσμπεργκ, (20 Μαΐου 1835 – 2 Φεβρουαρίου 1837 - Κυβέρνηση Ιωσήφ Λουδοβίκου Αρμανσπμπεργκ 1835)
Ιγνάτιος φον Ρούτχαρτ, (2 Φεβρουαρίου 1837 – 8 Δεκεμβρίου 1837 - Κυβέρνηση Ιγνάτιου φον Ρούντχαρντ 1837)
Βασιλεύς Όθων, (8 Δεκεμβρίου 1837 – 10 Φεβρουαρίου 1841 - Κυβέρνηση Όθωνος 1837)
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος, (10 Φεβρουαρίου 1841 – 10 Αυγούστου 1841 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Μαυροκορδάτου 1841)
Βασιλεύς Όθων - Αντώνιος Κριεζής, (10 Αυγούστου 1841 – 3 Σεπτεμβρίου 1843 - Κυβέρνηση Όθωνος 1841)
Βασίλειον της Ελλάδος. Συνταγματική μοναρχία
Πρωθυπουργοί
Ανδρέας Μεταξάς, (3 Σεπτεμβρίου 1843 – 16 Φεβρουαρίου 1844 - Κυβέρνηση Ανδρέα Μεταξά 1843, Πρώτος Συνταγματικός πρωθυπουργός)
Κωνσταντίνος Κανάρης, (16 Φεβρουαρίου 1844 – 30 Μαρτίου 1844)
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος, (30 Μαρτίου 1844 – 6 Αυγούστου 1844)
Ιωάννης Κωλέττης, (6 Αυγούστου 1844 – 5 Σεπτεμβρίου 1847)
Κίτσος Τζαβέλας, (5 Σεπτεμβρίου 1847 – 8 Μαρτίου 1848)
Γεώργιος Κουντουριώτης, (8 Μαρτίου 1848 – 15 Οκτωβρίου 1848)
Κωνσταντίνος Κανάρης, (15 Οκτωβρίου 1848 – 12 Δεκεμβρίου 1849)
Αντώνιος Κριεζής, (12 Δεκεμβρίου 1849 – 16 Μαΐου 1854)
Κωνσταντίνος Κανάρης, (16 Μαΐου 1854 – 17 Ιουλίου 1854)
Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος, (17 Ιουλίου 1854 – 22 Σεπτεμβρίου 1855)
Δημήτριος Βούλγαρης, (22 Σεπτεμβρίου 1855 – 13 Νοεμβρίου 1857)
Αθανάσιος Μιαούλης, (13 Νοεμβρίου 1857 – 26 Μαΐου 1862)
Ιωάννης (Γενναίος) Κολοκοτρώνης, (26 Μαΐου 1862 – 11 Οκτωβρίου 1862)
Δημήτριος Βούλγαρης, (11 Οκτωβρίου 1862 – 9 Φεβρουαρίου 1863 - Προσωρινή Επαναστατική Κυβέρνηση, Εθνοσυνέλευση)
Αριστείδης Μωραϊτίνης, (9 Φεβρουαρίου 1863 – 13 Φεβρουαρίου 1863 - Ανέλαβε η Εθνοσυνέλευση και την Εκτελεστική εξουσία την οποία ασκούσε ο προεδρεύων αντιπρόεδρός της Μωραϊτίνης)
Ζηνόβιος Βάλβης, (13 Φεβρουαρίου 1863 – 27 Μαρτίου 1863 - Νέα «Προσωρινή Κυβέρνησις» υπό τον πρόεδρό της Βάλβη)
Διομήδης Κυριακός, (27 Μαρτίου 1863 – 29 Απριλίου 1863)
Μπενιζέλος Ρούφος, (29 Απριλίου 1863 – 25 Οκτωβρίου 1863 - Το μεσοδιάστημα 19 έως 21 Ιουνίου την εκτελεστική εξουσία έχει πάλι η Εθνοσυνέλευση την οποία ασκούσε ο πρόεδρός της Διομήδης Κυριακός)
Δημήτριος Βούλγαρης, (25 Οκτωβρίου 1863 – 5 Μαρτίου 1864)
Κωνσταντίνος Κανάρης, (5 Μαρτίου 1864 – 16 Απριλίου 1864)
Ζηνόβιος Βάλβης, (16 Απριλίου 1864 – 26 Ιουλίου 1864)
Κωνσταντίνος Κανάρης, (26 Ιουλίου 1864 – 9 Φεβρουαρίου 1865 - Νέο Σύνταγμα: Μορφή του πολιτεύματος η Βασιλευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία)
Μπενιζέλος Ρούφος, (9 Φεβρουαρίου 1865 – 2 Μαρτίου 1865)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (2 Μαρτίου 1865 – 20 Οκτωβρίου 1865)
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης, (20 Οκτωβρίου 1865 – 3 Νοεμβρίου 1865)
Δημήτριος Βούλγαρης, (3 Νοεμβρίου 1865 – 6 Νοεμβρίου 1865)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (6 Νοεμβρίου 1865 – 13 Νοεμβρίου 1865)
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης, (13 Νοεμβρίου 1865 – 28 Νοεμβρίου 1865)
Μπενιζέλος Ρούφος, (28 Νοεμβρίου 1865 – 9 Ιουνίου 1866)
Δημήτριος Βούλγαρης, (9 Ιουνίου 1866 – 18 Δεκεμβρίου 1866)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (18 Δεκεμβρίου 1866 – 20 Δεκεμβρίου 1867)
Αριστείδης Μωραϊτίνης, (20 Δεκεμβρίου 1867 – 25 Ιανουαρίου 1868)
Δημήτριος Βούλγαρης, (25 Ιανουαρίου 1868 – 25 Ιανουαρίου 1869)
Θρασύβουλος Ζαΐμης, (25 Ιανουαρίου 1869 – 9 Ιουλίου 1870)
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης, (9 Ιουλίου 1870 – 3 Δεκεμβρίου 1870)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (3 Δεκεμβρίου 1870 – 28 Οκτωβρίου 1871)
Θρασύβουλος Ζαΐμης, (28 Οκτωβρίου 1871 – 25 Δεκεμβρίου 1871)
Δημήτριος Βούλγαρης, (25 Δεκεμβρίου 1871 – 8 Ιουλίου 1872)
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης, (8 Ιουλίου 1872 – 9 Φεβρουαρίου 1874)
Δημήτριος Βούλγαρης, (9 Φεβρουαρίου 1874 – 27 Απριλίου 1875)
Χαρίλαος Τρικούπης, (27 Απριλίου 1875 – 15 Οκτωβρίου 1875 - Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1875 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1875. Καθιέρωση της Αρχής της Δεδηλωμένης)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (15 Οκτωβρίου 1875 – 26 Νοεμβρίου 1876 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1875)
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης, (26 Νοεμβρίου 1876 – 1 Δεκεμβρίου 1876 - Κυβέρνηση Επαμεινώνδα Δεληγιώργη 1876)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (1 Δεκεμβρίου 1876 – 26 Φεβρουαρίου 1877 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1876)
Επαμεινώνδας Δεληγεώργης, (26 Φεβρουαρίου 1877 – 19 Μαΐου 1877 - Κυβέρνηση Επαμεινώνδα Δεληγιώργη 1877)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (19 Μαΐου 1877 – 26 Μαΐου 1877 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1877)
Κωνσταντίνος Κανάρης, (26 Μαΐου 1877 – 2 Σεπτεμβρίου 1877 - Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Κανάρη 1877. Οικουμενική κυβέρνηση μετά τον θάνατο του Κανάρη προέδρευαν εναλλάξ οι υπουργοί)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (11 Ιανουαρίου 1878 – 21 Οκτωβρίου 1878 - Κυβέρνηση Αλέξανρου Κουμουνδούρου 1878)
Χαρίλαος Τρικούπης, (21 Οκτωβρίου 1878 – 26 Οκτωβρίου 1878 - Κυβέρνηση Χαρίαλου Τρικούπη 1878)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (26 Οκτωβρίου 1878 – 10 Μαρτίου 1880 - Κυβέρνηση Αλέξανρου Κουμουνδούρου 1878)
Χαρίλαος Τρικούπης, (10 Μαρτίου 1880 – 13 Οκτωβρίου 1880 - Κυβέρνηση Χαρίαλου Τρικούπη 1880)
Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, (13 Οκτωβρίου 1880 – 3 Μαρτίου 1882 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κουμουνδούρου 1880)
Χαρίλαος Τρικούπης, (3 Μαρτίου 1882 – 19 Απριλίου 1885 - Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1882)
Θεόδωρος Δηλιγιάννης, (19 Απριλίου 1885 – 30 Απριλίου 1886 - Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1885)
Δημήτριος Βάλβης, (30 Απριλίου 1886 – 9 Μαΐου 1886 - Κυβέρνηση Δημήτριου Βάλβη 1886)
Χαρίλαος Τρικούπης, (9 Μαΐου 1886 – 24 Οκτωβρίου 1890 - Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1886)
Θεόδωρος Δηλιγιάννης, (24 Οκτωβρίου 1890 – 18 Φεβρουαρίου 1892 - Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1890)
Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος, (18 Φεβρουαρίου 1892 – 10 Ιουνίου 1892 - Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Κωνσταντόπουλου 1892)
Χαρίλαος Τρικούπης, (10 Ιουνίου 1892 – 3 Μαΐου 1893 - Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1892)
Σωτήριος Σωτηρόπουλος, (3 Μαΐου 1893 – 30 Οκτωβρίου 1893 - Κυβέρνηση Σωτηρίου Σωτηρόπουλου 1893)
Χαρίλαος Τρικούπης, (30 Οκτωβρίου 1893 – 12 Ιανουαρίου 1895 - Κυβέρνηση Χαρίλαου Τρικούπη 1893)
Νικόλαος Δηλιγιάννης, (12 Ιανουαρίου 1895 – 31 Μαΐου 1895 - Κυβέρνηση Νικολάου Δηλιγιάννη 1895)
Θεόδωρος Δηλιγιάννης, (31 Μαΐου 1895 – 18 Απριλίου 1897 - Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1895)
Δημήτριος Ράλλης, (18 Απριλίου 1897 – 21 Σεπτεμβρίου 1897 - Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1897)
Αλέξανδρος Ζαΐμης, (21 Σεπτεμβρίου 1897 – 2 Απριλίου 1899 - Κυβέρνηση Άλέξανδρου Ζαΐμη 1897)
Γεώργιος Θεοτόκης, (2 Απριλίου 1899 – 12 Νοεμβρίου 1901 - Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1899)
Αλέξανδρος Ζαΐμης, (12 Νοεμβρίου 1901 – 24 Νοεμβρίου 1902 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1901)
Θεόδωρος Δηλιγιάννης, (24 Νοεμβρίου 1902 – 14 Ιουνίου 1903 - Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1902)
Γεώργιος Θεοτόκης, (14 Ιουνίου 1903 – 28 Ιουνίου 1903 - Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1903)
Δημήτριος Ράλλης, (28 Ιουνίου 1903 – 6 Δεκεμβρίου 1903 - Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1903)
Γεώργιος Θεοτόκης, (6 Δεκεμβρίου 1903 – 16 Δεκεμβρίου 1904 - Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1903)
Θεόδωρος Δηλιγιάννης, (16 Δεκεμβρίου 1904 – 31 Μαΐου 1905 - Κυβέρνηση Θεόδωρου Δηλιγιάννη 1904)
Δημήτριος Ράλλης, (9 Ιουνίου 1905 – 8 Δεκεμβρίου 1905 - Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1905)
Γεώργιος Θεοτόκης, (8 Δεκεμβρίου 1905 – 7 Ιουλίου 1909 - Κυβέρνηση Γεωργίου Θεοτόκη 1905)
Δημήτριος Ράλλης, (7 Ιουλίου 1909 – 15 Αυγούστου 1909 - Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1909)
Κυριακούλης Π. Μαυρομιχάλης, (15 Αυγούστου 1909 – 18 Ιανουαρίου 1910 - Κυβέρνηση Κυριακούλη Μαυρομιχάλη 1909)
Στέφανος Δραγούμης, (18 Ιανουαρίου 1910 – 6 Οκτωβρίου 1910 - Κυβέρνηση Στέφανου Δραγούμη 1910 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Αυγούστου 1910)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (6 Οκτωβρίου 1910 – 25 Φεβρουαρίου 1915 - Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1910 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Νοεμβρίου 1910 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1912)
Δημήτριος Γούναρης, (25 Φεβρουαρίου 1915 – 10 Αυγούστου 1915 - Κυβέρνηση Δημητρίου Γούναρη 1915 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Μαΐου 1915)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (10 Αυγούστου 1915 – 24 Σεπτεμβρίου 1915 - Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1915. Κατά την απουσία του Βενιζέλου σε διπλωματικές αποστολές στο εξωτερικό από τα τέλη του 1912, εκτελούσε χρέη πρωθυπουργού ο Λ. Κορομηλάς. Μέχρι το 1911 ο αριθμός των μελών του υπουργικού συμβουλίου παρέμενε σταθερός από την εποχή της βαυαρικής Αντιβασιλείας (1833)
Αλέξανδρος Ζαΐμης, 24 Σεπτεμβρίου 1915 – 25 Οκτωβρίου 1915 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1915)
Στέφανος Σκουλούδης, (25 Οκτωβρίου 1915 – 9 Ιουνίου 1916 - Κυβέρνηση Στέφανου Σκουλούδη 1915 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Δεκεμβρίου 1915)
Αλέξανδρος Ζαΐμης, (9 Ιουνίου 1916 – 3 Σεπτεμβρίου 1916 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1916)
Νικόλαος Καλογερόπουλος, (3 Σεπτεμβρίου 1916 – 27 Σεπτεμβρίου 1916)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (19 Σεπτεμβρίου 1916 – 27 Ιουνίου 1917 - Πρόεδρος της Κυβέρνησης Εθνικής Αμύνης. Επαναστατική κυβέρνηση που έλεγχε τη βόρεια Ελλάδα και την Κρήτη. Αναγνωριζόταν από την Αντάντ από τις 19 Δεκεμβρίου 1916)
Σπυρίδων Λάμπρος, (27 Σεπτεμβρίου 1916 – 21 Απριλίου 1917 - Κυβέρνηση Σπυρίδωνα Λάμπρου 1916. Επίσημη κυβέρνηση που έλεγχε τη νότια Ελλάδα)
Αλέξανδρος Ζαΐμης, (21 Απριλίου 1917 – 14 Ιουνίου 1917 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1917. Επίσημη κυβέρνηση που έλεγχε τη νότια Ελλάδα)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (14 Ιουνίου 1917 – 4 Νοεμβρίου 1920 - Κυβέρνηση Ε. Βενιζέλου (14 Ιουνίου 1917). Έλεγχε όλη την επικράτεια. Κατά την απουσία του Βενιζέλου σε διπλωματικές αποστολές στο εξωτερικό εκτελούσε χρέη πρωθυπουργού ο Ε. Ρέπουλης)
Δημήτριος Ράλλης, (4 Νοεμβρίου 1920 – 24 Ιανουαρίου 1921 Κυβέρνηση Δημητρίου Ράλλη 1920 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1920)
Νικόλαος Καλογερόπουλος, (24 Ιανουαρίου 1921 – 8 Απριλίου 1921 - Κυβέρνηση Νικόλαου Καλογερόπουλου 1921)
Δημήτριος Γούναρης, (26 Μαρτίου 1921 – 3 Μαΐου 1922 - Κυβέρνηση Δημητρίου Γούναρη 1921)
Νικόλαος Στράτος, (3 Μαΐου 1922 – 9 Μαΐου 1922 - Κυβέρνηση Νικολάου Στράτου 1922)
Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης, (9 Μαΐου 1922 – 28 Αυγούστου 1922 - Κυβέρνηση Πέτρου Πρωτοπαπαδάκη 1922)
Νικόλαος Τριανταφυλλάκος, (28 Αυγούστου 1922 – 16 Σεπτεμβρίου 1922 - Κυβέρνηση Νικολάου Τριανταφυλλάκου 1922)
Αναστάσιος Χαραλάμπης, (16 Σεπτεμβρίου 1922 – 17 Σεπτεμβρίου 1922 - Κυβέρνηση Αναστασίου Χαραλάμπη 1922. Η επαναστατική επιτροπή διόρισε Πρωθυπουργό τον Αλ. Ζαΐμη και, επειδή έλειπε στο εξωτερικό, διόρισε προσωρινό πρωθυπουργό τον Σ. Κροκιδά. Αλλά επειδή και αυτός έλειπε εκτός Αθηνών όρκισε μόνο για μια ημέρα τον ταυτόχρονα ορκισθέντα υπουργό Στρατιωτικών αντιστράτηγο Αν. Χαραλάμπη)
Σωτήριος Κροκιδάς, (17 Σεπτεμβρίου 1922 – 14 Νοεμβρίου 1922 - Κυβέρνηση Σωτηρίου Κροκιδά 1922. Στις 17/9 επέστρεψε στην Αθήνα ο Σ. Κροκιδάς και ορκίστηκε αμέσως Πρωθυπουργός)
Στυλιανός Γονατάς, (27 Νοεμβρίου 1922 – 11 Ιανουαρίου 1924 - Κυβέρνηση Στυλιανού Γονατά 1922 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1923. Στις 10/11/1922 παραιτήθηκε ο Κροκιδάς γιατί διαφώνησε με την επικείμενη εκτέλεση των Έξι και ανέλαβε ο εκ των αρχηγών της Επανάστασης Στ. Γονατάς 14/11/1924)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (11 Ιανουαρίου 1924 – 6 Φεβρουαρίου 1924 - Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1924. Στις 2/1 ο Πλαστήρας κατέθεσε στην Εθνοσυνέλευση την εξουσία και παραιτήθηκε η κυβέρνηση Γονατά και στις 11/1 ορκίστηκε ο Βενιζέλος)
Γεώργιος Καφαντάρης, (6 Φεβρουαρίου 1924 – 12 Μαρτίου 1924 - Κυβέρνηση Γεωργίου Καφαντάρη 1924)
Β' Ελληνική Δημοκρατία
Πρωθυπουργοί
Αλέξανδρος Παπαναστασίου, (12 Μαρτίου 1924 – 24 Ιουλίου 1924 - Κυβέρνηση Αλεξάνδρου Παπαναστασίου 1924)
Θεμιστοκλής Σοφούλης, (24 Ιουλίου 1924 – 7 Οκτωβρίου 1924 - Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1924)
Ανδρέας Μιχαλακόπουλος, (7 Οκτωβρίου 1924 – 26 Ιουνίου 1925 - Κυβέρνηση Ανδρέα Μιχαλακόπουλου 1924)
Θεόδωρος Πάγκαλος, (25 Ιουνίου 1925 – 19 Ιουλίου 1926 - Κυβέρνηση Θεόδωρου Πάγκαλου 1925)
Αθανάσιος Ευταξίας, (19 Ιουλίου 1926 – 23 Αυγούστου 1926 - Κυβέρνηση Αθανασίου Ευταξία 1926)
Γεώργιος Κονδύλης, (23 Αυγούστου 1926 – 4 Δεκεμβρίου 1926 - Κυβέρνηση Γεωργίου Κονδύλη 1926 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1926. «Επαναστατική» κυβέρνηση)
Αλέξανδρος Ζαΐμης, (4 Δεκεμβρίου 1926 – 4 Ιουλίου 1928 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Ζαΐμη 1926)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (4 Ιουλίου 1928 – 26 Μαΐου 1932 - Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1928 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1928)
Αλέξανδρος Παπαναστασίου, (26 Μαΐου 1932 – 5 Ιουνίου 1932 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Παπαναστασίου 1932)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (5 Ιουνίου 1932 – 3 Νοεμβρίου 1932 - Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1932 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1932)
Παναγής Τσαλδάρης, (3 Νοεμβρίου 1932 – 16 Ιανουαρίου 1933 - Κυβέρνηση Παναγή Τσαλδάρη 1932)
Ελευθέριος Βενιζέλος, (16 Ιανουαρίου 1933 – 6 Μαρτίου 1933 - Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου 1933 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1933)
Αλέξανδρος Οθωναίος, (6 Μαρτίου 1933 – 10 Μαρτίου 1933 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Οθωναίου 1933)
Παναγής Τσαλδάρης, (10 Μαρτίου 1933 – 10 Οκτωβρίου 1935 - Κυβέρνηση Παναγή Τσαλδάρη 1933 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1935)
Βασίλειον της Ελλάδος
Παλινόρθωση της μοναρχίας
Γεώργιος Κονδύλης, (10 Οκτωβρίου 1935 – 30 Νοεμβρίου 1935 - Κυβέρνηση Γεωργίου Κονδύλη 1935)
Κωνσταντίνος Δεμερτζής, (30 Νοεμβρίου 1935 – 12 Απριλίου 1936 - Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Δεμερτζή 1935 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1936)
Ιωάννης Μεταξάς, (13 Απριλίου 1936 – 29 Ιανουαρίου 1941 - Κυβέρνηση Ιωάννη Μεταξά 1936. Από 4 Αυγούστου 1936 δικτατορική κυβέρνηση)
Αλέξανδρος Κορυζής, (29 Ιανουαρίου 1941 – 18 Απριλίου 1941 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Κορυζή 1941 συνέχεια του καθεστώτος της 4ης Αυγούστου)
Γερμανική κατοχή (Β' Παγκόσμιος Πόλεμος)
Εξόριστη κυβέρνηση στο Κάιρο
Εμμανουήλ Τσουδερός, (21 Απριλίου 1941 – 14 Απριλίου 1944 - Κυβέρνηση Εμμανουήλ Τσουδερού 20 Απριλίου 1941)
Σοφοκλής Βενιζέλος, (14 Απριλίου 1944 – 26 Απριλίου 1944 - Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1944)
Γεώργιος Παπανδρέου, (26 Απριλίου 1944 – 3 Ιανουαρίου 1945 - Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 1944)
Κατοχική κυβέρνηση διορισμένη από τους κατακτητές
Γεώργιος Τσολάκοκλου, (29 Απριλίου 1941 – 2 Δεκεμβρίου 1942 - Κυβέρνηση Γεωργγίου Τσολάκογλου 29 Απριλίου 1941)
Κωνσταντίνος Λογοθετόπουλος, (2 Δεκεμβρίου 1942 – 7 Απριλίου 1943 - Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Λογοθετόπουλου 1942)
Ιωάννης Ράλλης, (7 Απριλίου 1943 – 12 Οκτωβρίου 1944 - Κυβέρνηση Ιωάννη Ράλλη 1943)
Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης. Κυβέρνηση του ΕΑΜ στην "Ελεύθερη Ελλάδα"
Ευριπίδης Μπακιρτζής, (10 Μαρτίου 1944 – 18 Απριλίου 1944 - Κυβέρνηση Ευριπίδη Μπακιρτζή 1944)
Αλέξανδρος Σβώλος, (18 Απριλίου 1944 – 2 Σεπτεμβρίου 1944 - Κυβέρνηση Αλέξανδρου Σβώλου 1944)
Απελευθέρωση
Βασίλειον της Ελλάδος
Περιλαμβάνεται και μια περίοδος της προηγούμενης κυβέρνησης Εθνικής Ενότητας από τις 12 Οκτωβρίου 1944 και μετά.
Νικόλαος Πλαστήρας, (3 Ιανουαρίου 1945 – 8 Απριλίου 1945 - Απόστρατος στρατηγός προερχόμενος από τον χώρο του κόμματος του Ε. Βενιζέλου - Κυβέρνηση Νικολάου Πλαστήρα 1945. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα.)
Πέτρος Βούλγαρης, (8 Απριλίου 1945 – 11 Αυγούστου 1945 - Κυβέρνηση Πέτρου Βούλγαρη 1945. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα)
Πέτρος Βούλγαρης, (11 Αυγούστου 1945 – 17 Οκτωβρίου 1945 - Κυβέρνηση Πέτρου Βούλγαρη 1945 Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα)
Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός, (17 Οκτωβρίου 1945 – 1 Νοεμβρίου 1945 - Κυβέρνηση Δαμασκηνού 1945. Τη σχημάτισε ο ίδιος ο Αρχιεπίσκοπος-Αντιβασιλέας)
Παναγιώτης Κανελλόπουλος, (1 Νοεμβρίου 1945 – 22 Νοεμβρίου 1945 - Κυβέρνηση Παναγιώτη Κανελλόπουλου 1945 διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα Δαμασκηνό)
Θεμιστοκλής Σοφούλης, (22 Νοεμβρίου 1945 – 4 Απριλίου 1946 - Κόμμα των Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1945 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1946. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα)
Παναγιώτης Πουλίτσας, (4 Απριλίου 1946 – 18 Απριλίου 1946 - Ανώτατος δικαστικός, Κυβέρνηση Παναγιώτη Πουλίτσα 1946. Προσωρινή κυβέρνηση μέχρι το κόμμα που νίκησε στις εκλογές (Λαϊκό κόμμα) εκλέξει αρχηγό)
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης, (18 Απριλίου 1946 – 2 Οκτωβρίου 1946 - Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 1946. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα Δαμασκηνό)
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης, (2 Οκτωβρίου 1946 – 24 Ιανουαρίου 1947 - Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 1946. Διορισθείσα από τον Αντιβασιλέα Δαμασκηνό)
Δημήτριος Μάξιμος, (24 Ιανουαρίου 1947 – 29 Αυγούστου 1947 - Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Δημητρίου Μαξίμου 1947)
Κωνσταντίνος Τσαλδάρης, (29 Αυγούστου 1947 – 7 Σεπτεμβρίου 1947 - Λαϊκό Κόμμα Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 1947)
Θεμιστοκλής Σοφούλης, (7 Σεπτεμβρίου 1947 – 18 Νοεμβρίου 1948 - Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1947)
Θεμιστοκλής Σοφούλης, (18 Νοεμβρίου 1948 – 20 Ιανουαρίου 1949 - Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1948)
Θεμιστοκλής Σοφούλης, (20 Ιανουαρίου 1949 – 14 Απριλίου 1949 - Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1949)
Θεμιστοκλής Σοφούλης, (14 Απριλίου 1949 – 24 Ιουνίου 1949 - Ο πρωθυπουργός από το Κόμμα των Φιλελευθέρων και η κυβέρνηση συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς. Κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη 1949 (Απρίλιος). Το διάστημα 24-30 Ιουνίου, μετά τον θάνατο του Σοφούλη, ασκεί καθήκοντα πρωθυπουργού ο Αντιπρόεδρος Α. Διομήδης)
Αλέξανδρος Διομήδης, (30 Ιουνίου 1949 – 6 Ιανουαρίου 1950 - Η κυβέρνηση είναι ο ίδιος συνασπισμός Φιλελευθέρων, Λαϊκών και άλλων μικρότερων κομμάτων του Κέντρου και της Δεξιάς Κυβέρνηση Αλέξανδρου Διομήδη 1949)
Ιωάννης Θεοτόκης, (6 Ιανουαρίου 1950 – 23 Μαρτίου 1950 - Προερχόμενος από το Λαϊκό κόμμα Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Θεοτόκη 1950 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1950)
Σοφοκλής Βενιζέλος, (23 Μαρτίου 1950 – 15 Απριλίου 1950 - Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950)
Νικόλαος Πλαστήρας, (15 Απριλίου 1950 – 21 Αυγούστου 1950 - συνασπισμός του Κέντρου Κυβέρνηση Νικολάου Πλαστήρα 1950)
Σοφοκλής Βενιζέλος, (21 Αυγούστου 1950 – 13 Σεπτεμβρίου 1950 - Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950)
Σοφοκλής Βενιζέλος, (13 Σεπτεμβρίου 1950 – 3 Νοεμβρίου 1950 - Κόμμα Φιλελευθέρων, Συνασπισμός Κέντρου, Δεξιάς Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950)
Σοφοκλής Βενιζέλος, (3 Νοεμβρίου 1950 – 27 Οκτωβρίου 1951 - Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Σοφοκλή Βενιζέλου 1950 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1951)
Νικόλαος Πλαστήρας, (27 Οκτωβρίου 1951 – 11 Οκτωβρίου 1952 - Κόμμα Φιλελευθέρων Κυβέρνηση Νικολάου Πλαστήρα 1951 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1951)
Δημήτριος Κιουσόπουλος, (11 Οκτωβρίου 1952 – 19 Νοεμβρίου 1952 - Ανώτατος δικαστικός Υπηρεσιακή κυβέρνηση Δημητρίου Κιουσόπουλου 1952)
Αλέξανδρος Παπάγος, (19 Νοεμβρίου 1952 – 4 Οκτωβρίου 1955 - Αρχιστράτηγος στον ελληνοϊταλικό πόλεμο και τον Εμφύλιο, τιμητικά Στρατάρχης Κυβέρνηση Αλέξανδρου Παπάγου 1952 και και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1952)
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής, (6 Οκτωβρίου 1955 – 29 Φεβρουαρίου 1956 - Προερχόμενος από τον Ελληνικό Συναγερμό, ίδρυσε την ΕΡΕ, Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1955)
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής, (29 Φεβρουαρίου 1956 – 5 Μαρτίου 1958 - ΕΡΕ, Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1956 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1956)
Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος, (5 Μαρτίου 1958 – 17 Μαΐου 1958 - Πρόεδρος του Ερυθρού Σταυρού, υπουργός του Μεταξά Υπηρεσιακή κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γεωργακόπουλου 1958)
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής, (17 Μαΐου 1958 – 20 Σεπτεμβρίου 1961 - ΕΡΕ, Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1958 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1958)
Κωνσταντίνος Δόβας, (20 Σεπτεμβρίου 1961 – 4 Νοεμβρίου 1961 - Αντιστράτηγος, υπηρετούσε στην Αυλή του Βασιλιά Υπηρεσιακή κυβέρνηση Κωνσταντίνου Δόβα 1961)
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής, (4 Νοεμβρίου 1961 – 17 Ιουνίου 1963 - ΕΡΕ, Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1961 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1961)
Παναγιώτης Πιπινέλης, (17 Ιουνίου 1963 – 29 Σεπτεμβρίου 1963 - Κυβέρνηση Παναγιώτη Πιπινέλη 1963)
Στυλιανός Μαυρομιχάλης, (29 Σεπτεμβρίου 1963 – 8 Νοεμβρίου 1963 - Ανώτατος δικαστικός Υπηρεσιακή κυβέρνηση Στυλιανού Μαυρομιχάλη 1963)
Γεώργιος Παπανδρέου, (8 Νοεμβρίου 1963 – 30 Δεκεμβρίου 1963 - Ένωσις Κέντρου, Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 1963)
Ιωάννης Παρασκευόπουλος, (30 Δεκεμβρίου 1963 – 18 Φεβρουαρίου 1964 - Υποδιοικητής της Εθνικής Τράπεζας Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Παρασκευόπουλου 1963)
Γεώργιος Παπανδρέου, (18 Φεβρουαρίου 1964 – 15 Ιουλίου 1965 - Ένωσις Κέντρου Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 1964 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1964)
Γεώργιος Αθανασιάδης-Νόβας, (15 Ιουλίου 1965 – 20 Αυγούστου 1965 - Προερχόμενος από την ΕΚ, Κυβέρνηση Γεωργίου Αθανασιάδη-Νόβα 1965)
Ηλίας Τσιριμώκος, (20 Αυγούστου 1965 – 17 Σεπτεμβρίου 1965 - Προερχόμενος από την ΕΚ, Κυβέρνηση Ηλία Τσιριμώκου 1965)
Στέφανος Στεφανόπουλος, (17 Σεπτεμβρίου 1965 – 22 Δεκεμβρίου 1966 - Προερχόμενος από την ΕΚ, Κυβέρνηση Στέφανου Στεφανόπουλου 1965)
Ιωάννης Παρασκευόπουλος, (22 Δεκεμβρίου 1966 – 3 Απριλίου 1967 - Υποδιοικητής της Εθνικής Τράπεζας, Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Παρασκευόπουλου 1966)
Παναγιώτης Κανελλόπουλος, (3 Απριλίου 1967 – 21 Απριλίου 1967 - ΕΡΕ, Κυβέρνηση Παναγιώτη Κανελλόπουλου 1967)
Δικτατορία 1967-1974
Πρωθυπουργοί
Κωνσταντίνος Κόλλιας, (21 Απριλίου 1967 – 13 Δεκεμβρίου 1967 - Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Κόλλια 1967. Δικτατορική)
Γεώργιος Παπαδόπουλος, (13 Δεκεμβρίου 1967 – 8 Οκτωβρίου 1973 - Συνταγματάρχης Κυβέρνηση Γεώργιου Παπαδόπουλου 1967. Δικτατορική)
Σπύρος Μαρκεζίνης, (8 Οκτωβρίου 1973 – 25 Νοεμβρίου 1973 - Προερχόμενος από το προδικτατορικό Κόμμα Προοδευτικών Κυβέρνηση Σπύρου Μαρκεζίνη 1973. Δικτατορική)
Αδαμάντιος Ανδρουτσόπουλος, (25 Νοεμβρίου 1973 – 23 Ιουλίου 1974 - Κυβέρνηση Αδαμάντιου Ανδρουτσόπουλου 1973. Δικτατορική. Η κυβέρνηση της Χούντας είχε ήδη καταρρεύσει από το πρωί της 23ης Ιουλίου και με πρωτοβουλία του «Προέδρου της Δημοκρατίας» και των αρχηγών των ενόπλων δυνάμεων, μετά από σύσκεψη με πολιτικούς και άλλους παράγοντες της δημόσιας ζωής, προσεκλήθη ο Κ. Καραμανλής να αναλάβει την Πρωθυπουργία)
Γ' Ελληνική Δημοκρατία
Πρωθυπουργοί
Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής, (24 Ιουλίου 1974 – 21 Νοεμβρίου 1974 - Κυβέρνηση από στελέχη των προδικτατορικών κομμάτων (ΕΡΕ και Ένωση Κέντρου) και μερικά στελέχη του αντιδικτατορικού αγώνα. Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας 1974 και Δημοψήφισμα 1974)
Kωνσταντίνος Γ. Καραμανλής, (21 Νοεμβρίου 1974 – 28 Νοεμβρίου 1977 - Ν.Δ. Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1974 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1974)
Kωνσταντίνος Γ. Καραμανλής, (28 Νοεμβρίου 1977 – 10 Μαΐου 1980 - Ν.Δ. Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Γ. Καραμανλή 1977)
Γεώργιος Ράλλης, (10 Μαΐου 1980 – 21 Οκτωβρίου 1981 - Ν.Δ. Κυβέρνηση Γεωργίου Ράλλη 1980)
Ανδρέας Παπανδρέου, (21 Οκτωβρίου 1981 – 5 Ιουνίου 1985 - ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1981)
Ανδρέας Παπανδρέου, (5 Ιουνίου 1985 – 2 Ιουλίου 1989 - ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1985)
Τζανής Τζαννετάκης, (2 Ιουλίου 1989 – 11 Οκτωβρίου 1989 - Ν.Δ. και Συνασπισμός, Κυβέρνηση Τζανή Τζαννετάκη 1989 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Ιουνίου 1989)
Ιωάννης Γρίβας, (11 Οκτωβρίου 1989 – 23 Νοεμβρίου 1989 - Πρόεδρος του Αρείου Πάγου Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Γρίβα 1989)
Ξενοφών Ζολώτας, (23 Νοεμβρίου 1989 – 11 Απριλίου 1990 - Ακαδημαϊκός, διαπρεπής οικονομολόγος Οικουμενική κυβέρνηση Ξενοφώντα Ζολώτα 1989 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Νοεμβρίου 1989)
Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, (11 Απριλίου 1990 – 13 Οκτωβρίου 1993 - Ν.Δ. Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1990)
Ανδρέας Παπανδρέου, (13 Οκτωβρίου 1993 – 22 Ιανουαρίου 1996 - ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1993)
Κωνσταντίνος Σημίτης, (22 Ιανουαρίου 1996 – 25 Σεπτεμβρίου 1996 - ΠΑΣΟΚ Εκλογή από την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑ.ΣΟ.Κ. μετά την παραίτηση του Ανδρέα Παπανδρέου. Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 1996)
Κωνσταντίνος Σημίτης, (25 Σεπτεμβρίου 1996 – 13 Απριλίου 2000 - ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 1996 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 1996)
Κωνσταντίνος Σημίτης, (13 Απριλίου 2000 – 10 Μαρτίου 2004 - ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Σημίτη 2000 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2000)
Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής, (10 Μαρτίου 2004 – 17 Σεπτεμβρίου 2007 - Ν.Δ. Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή 2004 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2004)
Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής, (19 Σεπτεμβρίου 2007– 5 Οκτωβρίου 2009 - Ν.Δ. Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Α. Καραμανλή 2007 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2007)
Γεώργιος Α. Παπανδρέου, (6 Οκτωβρίου 2009 - ΠΑΣΟΚ Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου 2009 και Ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2009)
Λουκάς Παπαδήμος, (11 Νοεμβρίου 2011 - 16 Μαΐου 2012 - Κυβέρνηση Λουκά Παπαδήμου 2011. Διορισμός ύστερα από την παραίτηση της κυβέρνησης Παπανδρέου.)
Παναγιώτης Πικραμμένος, (Υπηρεσιακή κυβέρνηση Παναγιώτη Πικραμμένου 2012. Διορισμός του Προέδρου του Συμβουλίου της Επικρατείας για διεξαγωγή εκλογών, ύστερα από την αδυναμία σχηματισμού κυβέρνησης που να έχει την εμπιστοσύνη της Βουλής μετά τις Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Μαΐου 2012.)
Αντώνης Σαμαράς, (20 Ιουνίου 2012 - 4/1/2015)- Κυβέρνηση Αντωνίου Σαμαρά 2012
Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Ιουνίου 2012. Την κυβέρνηση στήριζαν η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ μέχρι τον Ιούνιο του 2013 οπότε η ΔΗΜΑΡ απέσυρε τους υπουργούς της με αφορμή το κλείσιμο της ΕΡΤ.
Αλέξης Τσίπρας  (26 Ιανουαρίου 2015 – 27 Αυγούστου 2015) ΣΥΡΙΖΑ, με τη στήριξη των ΑΝΕΛ
Βασιλική Θάνου (27 Αυγούστου 2015 – 21 Σεπτεμβρίου 2015) Υπηρεσιακή κυβέρνηση
Αλέξης Τσίπρας (21 Σεπτεμβρίου 2015 – 8 Ιουλίου 2019) ΣΥΡΙΖΑ, με τη στήριξη των ΑΝΕΛ (στήριξη από ΑΝΕΛ ως 13/1/2019)
Κυριάκος Μητσοτάκης (8 Ιουλίου 2019 –σήμερα ) Νέα Δημοκρατία

ΣΧΟΛΙΑ

0 Σχόλια