Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ►

Ασημένιος ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης

Ασημένιος στον τελικό των 50μ. ύπτιο ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής του Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου
Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον τελικό των 50μ. ύπτιο κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Γυναικών που διεξάγεται στο Δουβλίνο.

Με επίδοση 25:13″, κολυμπώντας από την 7η διαδρομή, ο νεαρός πρωταθλητής του Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου τερμάτισε στην τρίτη θέση, αλλά δεδομένου ότι πρώτος ήταν ο Πίτερ Γκέτζε από τη Νότια Αφρική, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην Ευρώπη.

Πρόκειται για το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση, μετά το χρυσό του Δημήτρη Μάρκου στα 200μ ελεύθερο.

Στην ίδια κούρσα με τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη, ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος τερμάτισε στην 9η θέση (8η ουσιαστικά) με 25:71″.