Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ►

Ασημένιος ο Δημήτρης Καρυπίδης

Ο Δημήτρης Καρυπίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο S1, χαρίζοντας το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας μέχρι στιγμής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, που φιλοξενείται για 4η ημέρα στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας.
Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 6:15.18, που αποτελεί και ατομικό ρεκόρ, τερμάτισε στη δεύτερη θέση στα 200μ. ελεύθερο S1, ανεβάζοντας την Ελλάδα ξανά στο βάθρο των νικητών.
Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για τον Καρυπίδη σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τα δύο ασημένια που πήρε το 2017 στο Μεξικό. Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Νικόλαος Κόντου, που κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 8:22.42.
Παράλληλα στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S8, με τον 4ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, προκρίθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο Εβρίτης πρωταθλητής, ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:00.03 και σήμερα το απόγευμα θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Όσον αφορά στον Αριστείδη Μακροδημήτρη, προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. ελεύθερο S2 με χρόνο 5:02.06 που ήταν και ο 5ος καλύτερος των προκριματικών.
Τέλος, εκτός τελικού στα 400μ. ελεύθερο S6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα με επίδοση 7:07.20, η οποία ήταν και ο 9ος καλύτερος χρόνος στα προκριματικά.