O Παναθηναϊκός Kυπελλούχος Ελλάδος για το 2014

Διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 4-1 στον επεισοδιακό τελικό του ΟΑΚΑ!
Αφου... ολοκληρώθηκαν τα επεισόδια μεταξύ οπαδών και αστυνομίας παίχτηκε και μπάλα στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να επικρατούν του ΠΑΟΚ με .
Το σκορ άνοιξε για τους πράσινους ο....

Μάρκους Μπεργκ στο 15', τέρμα το οποίο διαμόρφωσε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σπατάλισε δυο αρκετά καλές ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ.
Στο δεύτερο ημίχρονο o Σουηδός επιθετικός της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου ήταν και πάλι αυτός που βρήκε δίχτυα, κάνοντας το 2-0 στο 49'!
Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Νίκος Καρέλης έκανε το 3-0, στο 54' με κεφαλιά!
Στο 67' ο Τάσος Κάκος καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε μαρκάρισμα του Αμπέιντ στον Λίνο και ο Βουκιτς έκανε το 3-1, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του δικεφάλου για το τρόπαιο.
Στο 87' ο Μάρκους Μπεργκ με υπέροχη προσπάθεια έκανε το 4-1, πραγματοποιώντας ταυτόχρονα χατ τρικ!
Ο Σουηδός έγινε αλλαγή στο επόμενο λεπτό γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους του τριφυλλιού...
To τρόπαιο που κατέκτησαν οι πράσινοι είναι το 18ο της ιστορίας τους.