Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ►

Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής Αθλητών με Αναπηρία

Μια σπουδαία επιτυχία πανηγύρισε η Χώρα μας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής Αθλητών με Αναπηρία που πραγματοποιήθηκε στο Σέτσιν της Πολωνίας
"Δράστης" του παραπάνω επιτεύγματος ήταν ο Τάσος Μπούτης, ο οποίος με επίδοση 704,2 (599/600 στο γύρο κατάταξης) στο αεροβόλο τουφέκι.....

10μ. μεικτό (R5,SH2) βρέθηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών, πίσω από τον Ράφαελ Βόλτζ (Γαλλία) και τον Βασίλ Κόβαλτσουκ (Ουκρανία).
Στο ίδιο αγώνισμα η Δώρα Μούτσιου ήταν έκτη με 702,9 (599/600 στο γύρο κατάταξης), ενώ ο Βαγγέλης Κοκοσαίος κατετάγη 19ος με 593/600.

Την 13η θέση στο αεροβόλο τουφέκι 10 μέτρων (R1,SH1) κατέκτησε ο Σωτήρης Γαλόγαυρος. Ο αθλητής του "Τριπτόλεμου", δεν μπόρεσε να πλησιάσει το πανελλήνιο ρεκόρ που σημείωσε ο ίδιος τον περασμένο Μάρτιο στην Ελευσίνα και με επίδοση 563/600 έμεινε εκτός τελικού.Ο Γαλόγαυρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα είχε συντρίψει το προ 7ετίας ρεκόρ του Χριστόδουλου Παπαμιλτιάδους (555) με επίδοση 571/600.