Οι κάμερες που έπεσαν πάνω του κατά τη διάρκεια των αγώνων της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου τον έκαναν ιδιαίτερα δημοφιλή στο γυναικείο κοινό που μέχρι τότε δεν τον γνώριζε.
O Αλέξανδρος Τζόρβας έχει γεννηθεί στην Αθήνα στις
12 Αυγούστου 1982, έχει ύψος 1,88 και αγωνίζεται στη θέση του τερματοφύλακα.
![](http://3.bp.blogspot.com/_H1S59SDrlYQ/TDnUU7jMCoI/AAAAAAAATpY/z653Wb8kFi0/s1600/tzorvas.gif)
Κατά καιρούς δόθηκε δανεικός σε διάφορες ομάδες μικρότερων κατηγοριών (Άγιος Νικόλαος , Μαρκό και Θρασύβουλο).
![](http://1.bp.blogspot.com/_H1S59SDrlYQ/TDnUUjN3orI/AAAAAAAATpU/Xc4F_F4IZFQ/s1600/27539_16594492859_8707_n.jpg)
Το καλοκαίρι του 2007 μεταγράφηκε στον ΟΦΗ όπου αν και στην αρχή κατακρίθηκε έντονα απο τους οργανωμένους οπαδούς της κρητικής ομάδας στη συνέχεια πραγματοποίησεντας εξαιρετικές εμφανίσεις που είχαν ως αποτέλεσμα την κλήση του στην Εθνική απο τον ομοσπονδιακό προπονητή Ότο Ρεχάγκελ.
Το καλοκαίρι του 2008 επέστρεψε στον Παναθηναϊκό.
0 Σχόλια