#EURO2020 Πρόγραμμα

Το Euro 2020 αρχίζει στις 11 Ιουνίου και θα διεξαχθεί σε 12 πόλεις, κάτι μοναδικό που συμβαίνει μόνο στο Euro 2020.
Οι όμιλοι, το πρόγραμμα Euro 2020, οι ημερομηνίες, οι ώρες και τα κανάλια που θα μεταδώσουν τους 51 αγώνες της διοργάνωσης.
Το πρόγραμμα Eθρο 2020 έχει ανακοινωθεί από την UEFA εδώ και καιρό και η πρεμιέρα θα πραγματοποιηθεί στο “Ολίμπικο” της Ρώμης στις 11 Ιουνίου. Ο δε τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 11 Ιουλίου στο “Γουέμπλεϊ”, του Λονδίνου.
Η διοργάνωση θα διεξαχθεί για πρώτη (και τελευταία) φορά σε 12 χώρες, δίχως απαραίτητα τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα των οικοδεσποινών να έχουν προκριθεί στην τελική φάση του τουρνουά.
Οι συμμετέχουσες ομάδες είναι 24 και 9 εξ αυτών θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν ως… γηπεδούχες, με φιλάθλους τους σε έδρα που γνωρίζουν καλά.
EURO 2020 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
Παρασκευή 11 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
22:00 Τουρκία – Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)
Σάββατο 12 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
16:00 Ουαλία – Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
19:00 Δανία – Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Βέλγιο – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
Κυριακή 13 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
Δευτέρα 14 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)
Τρίτη 15 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
Τετάρτη 16 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)
Πέμπτη 17 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
Παρασκευή 18 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
Σάββατο 19 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)
Κυριακή 20 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)
Δευτέρα 21 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
Τρίτη 22 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
Τετάρτη 23 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)
19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)
22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
Σάββατο 26 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)
22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)
Κυριακή 27 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)
22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)
Δευτέρα 28 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)
22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)
Τρίτη 29 Ιουνίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)
22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
Παρασκευή 2 Ιουλίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)
22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)
Σάββατο 3 Ιουλίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)
22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
Τρίτη 6 Ιουλίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)
Τετάρτη 7 Ιουλίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

ΤΕΛΙΚΟΣ
Κυριακή 11 Ιουλίου – Euro 2020 Πρόγραμμα
22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο
Η φάση των ομίλων Euro 2020 διαρκεί περίπου 2 εβδομάδες (11 Ιουνίου – 23 Ιουνίου) και κάθε όμιλος φιλοξενείται σε δύο πόλεις.
Τη μέρα της πρεμιέρας είναι προγραμματισμένος μόνο ο αγώνας της Τουρκίας με την Ιταλία στην ιταλική πρωτεύουσα για τον 1ο όμιλο. Στη συνέχεια, τις περισσότερες μέρες θα διεξάγονται 3 αγώνες.
Στην 3η αγωνιστική των ομίλων, τα παιχνίδια κάθε γκρουπ θα αρχίζουν την ίδια ώρα και κατά συνέπεια υπάρχουν δύο μέρες στο πρόγραμμα με 4 αγώνες.
Η φάση των 16 αρχίζει έπειτα από κενό δύο ημερών και κάθε μέρα θα υπάρχουν δύο αγώνες (απόγευμα και βράδυ). Ολοκληρώνεται στις 29 Ιουνίου και έπειτα από άλλες δύο μέρες κενό, διεξάγονται τα προημιτελικά, την Παρασκευή 2 Ιουλίου και το Σάββατο 3 του μήνα, επίσης με δύο αγώνες τη μέρα.
Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τρίτη 6 Ιουλίου, ο δεύτερος ημιτελικός την επομένη και ο τελικός την Κυριακή 11 Ιουλίου.
Οι 3 τελευταίοι αγώνες θα διεξαχθούν στο “Γουέμπλεϊ”, με σέντρα στις 22:00 ώρα Ελλάδας.

EURO 2020 ΟΜΙΛΟΙ
1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν
2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Δανία και Ρωσία
3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ολλανδία και Ρουμανία
4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Αγγλία και Σκωτία
5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ρωσία και Ισπανία
6ος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία | Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ουγγαρία και Γερμανία
* Προκρίνονται οι δύο πρωτοπόροι κάθε ομίλου και οι 4 καλύτεροι τρίτοι

Related Posts