Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ►

O Τσιάμης χάλκινο στο τριπλούν

Είναι 36 ετών. «Υπηρετεί» τον στίβο από μικρό παιδί και στο Βερολίνο κατέκτησε αυτό που διεκδικούσε τόσα χρόνια.

Ο Δημήτρης Τσιάμης είναι τριταθλητής Ευρώπης στο τριπλούν και, πραγματικά, ήταν το αουτσάιντερ που κέρδισε μία θέση στο βάθρο.

«Αυτός είναι... τρελός και μπορεί να το κάνει», μας έλεγαν από το πρωί οι άνθρωποι του στίβου και ο τριπλουνίστας τους δικαίωσε. Ο πρωταθλητής μας είχε πρώτο άλμα στα 16,55, το δεύτερο άκυρο και στο τρίτο έφτασε τα 16,78, το οποίο αποτελεί καλύτερη εφετινή ατομική επίδοση και ήταν ένα άλμα που έκανε τον προπονητή Γιώργο Πομάσκι να σηκωθεί όρθιος στις εξέδρες για να χειροκροτήσει τον αθλητή. Το πέμπτο άλμα ήταν άκυρο και στο έκτο έφτασε τα 16,31.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νέλσον Εβόρα με 17,10 και το ασημένιο ο Αλέξις Κοπέλο με 16,93.

*Εντυπωσιακός ήταν ο τελικός στο επί κοντώ όπου ο Κώστας Φιλλιπίδης πλασαρίστηκε στην 5η θέση με 5,75, ενώ είχε τρία άκυρα άλματα στα 5,80.